Mobil Uygulamanın Mobil Web Sitesinden Farkları

Mobil teknolojisi bir süredir oldukça sıcak bir konu ve bu alanın vazgeçilmez bir kullanım potansiyeli olduğunu biliyoruz, ancak farklı mobil ortamlar söz konusu olduğunda, çabalarınızı nereye odaklayacağınızı belirlemek zor olabilir. Web siteleri ve mobil uygulamalar ölçeklenebilir bir teknolojidir. Büyük bir iş potansiyeline sahipler ve aralarındaki tatlı rekabet asla bitmeyecek. Her ikisi de aynı medyada kullanılıyor ve benzer özellikler taşıyor olmasına rağmen bazı yönlerden birbirinden ayrılır.

Mobil Web Sitesi Nedir, Nasıl Çalışır?

Bir mobil web sitesi  akıllı telefonlar ve tabletlerin daha küçük ekranlar ve dokunmatik ekran özellikleri için özel olarak tasarlanır. Bu, bir mobil cihazda iOS, Android ve Windows tabanlı işletim sistemleri ile Google Chrome, Yandex gibi herhangi Web tarayıcısı kullanılarak erişilebilir. Kullanıcılar URL adresini tarayıcıya yazarlar veya web sitenizle ilişkilendirilmiş bir bağlantıyı tıklarlar. Web sitesi otomatik olarak mobil cihazı algılar ve görüntüleyiciyi web sitenizin mobil sürümüne yönlendirir.

Bir mobil web sitesinin öncelikli faydası, web sitelerini mobil kullanıcılar için daha kolay erişilebilir hale getirmesidir. Web sitesinin normal sürümü, görseller, videolar, sayfalar ve diğer içerikler ile aynı özelliklere sahip olabilir; ancak bir mobil cihazda görüntülendiğinde okunabilir ve işlevsel bir entegrasyon içerir. Mobil bir web sitesine sahipseniz kullanıcı deneyiminden ödün vermeksizin hedef kitleniz herhangi bir cihazı kullanarak istediğiniz herhangi bir yerde, web sitenize erişebilir.

Mobil Uygulama Nedir, Nasıl Çalışır?

Mobil uygulamalar akıllı telefon veya tablet uygulamasıdır. Bir mobil web sitesinden farklı olarak, bir mobil uygulama, isteğe bağlı olarak genellikle Apple App Store veya Android’in Google Play Store gibi bir uygulama pazarından indirilmeli ve yüklenmelidir.

Bir mobil uygulama, bir mobil web sitesi gibi çok işlev görse de, bir mobil uygulama, işletmelere hedef kitlesinin cihazında kendi köşesine sahip olma avantajını sağlar. Kullanıcılar uygulamayı indirip yüklemeleri gerektiğinden işletmeler bir mobil web sitesinde olduğundan daha fazla cihaz üzerinde bulundukları konusunda daha fazla denetime sahiptir. Ayrıca bir mobil uygulama kapatılabilir ya da etkin olmayabilir, ancak coğrafi olarak hedeflenen lokasyonda bildirimleri göndermek ve tüketici tercihleri ​​ve davranışları hakkında veri toplamak için arka planda çalışır. Bir mobil web sitesine kıyasla web tarayıcısı açıp bir URL girmek zorunda kalmadan tek bir dokunuş ile ulaşılabilir.

Mobil Web Sitesi ve Mobil Uygulama Ortak Özellikleri

Mobil web siteleri ve mobil uygulamalar temelde aynı şey olmasa da, genellikle hedef kitlenizin sizi bulmasını ve size ulaşmasını kolaylaştırarak işletmenizin büyümesine yardımcı olabilecek aynı özellikleri sunar. Bu ortak özellikler şunları içerir:

  • Tek tıklama ile arama: Kullanıcılar, mobil web sitenizde veya mobil uygulamanızda yer alan telefon numaranıza dokunarak işletmeniz ile iletişim kurabilir.
  • Haritadan pratik ulaşım: Kullanıcılar, adresinizi manüel olarak girmek zorunda kalmadan işletmenizin lokasyonunu bulmak için cihazlarının GPS’ini kullanabilir ve yol tariflerini anında alabilir.
  • Sosyal paylaşım: Bu özellik, kullanıcıların birbirleri ile ve takipçileriniz ile kolayca içerik paylaşmasını sağlamak için sosyal medya uygulamalarını ve web sitelerini bütünleştirir.
  • Mobil ticaret: Satın alma butonları ve mobil alışveriş sepetleri gibi e-ticaret özellikli mobil web siteleri ve mobil uygulamaları ile online mağaza işlerliği yakalanır.
  • Mobil pazarlama: Bu, hedef kullanıcıların pazarlama listelerine ve sadakat programlarına katılmalarını sağlarken, işletmelerin konum odaklı kısa içerik pazarlama ve e-posta gönderme kampanyalarını kolayca başlatmalarını sağlar.

Mobil Web mi Mobil Uygulama mı?

Mobil uygulamalar ile web siteleri arasındaki tercih, maliyetleri, kullanılabilirlikleri, gerekli özellikleri ve sundukları kitleye bağlıdır. Sonuç olarak kuruluşlar, işletmeler, e-ticaret oluşumları müşterileri cezp etmek için mobil kanalları etkili bir şekilde kullanma ihtiyacı hissediyor. Uyum sürecinde mobil web siteleri ve mobil uygulamalar vasıtasıyla ölçeklendirmeler yapılıyor. Büyük işletmeler hem mobil web sitelerini hem de uygulamalarını kullanmayı göze alabilirken, diğer şirketlerin bunlardan birini seçmek zorunda kalmaları da mümkün.

İşletmeniz için hem mobil web sitesi, hem de mobil uygulama geliştirmek, masraflı olabilir. Bütçenize ve işletme hedeflerinize dayalı olarak iki alternatiften birini seçmeniz gerekebilir. Her iki kanalda da kendi artı ve eksileri bulunurken, özellikle mobil uygulamalar daha yüksek dönüşüm elde etmenize yardımcıdır. Mobil uygulamalar, kişisel özellik ve operasyonel verimlilik ile diğer birçok spesifik özellikleri sunar.

  • Share:
İletişim Formu